Scanstrut Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal [DS-LP-16-BLK]
Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal
The DS-LP-16-BLK Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 2–8 mm (0.08"–0.35") and connectors up to Ø16mm (0.63"), ensuring a seamless and impact-resistant solution.
Premium Construction
Low-Profile Design
Watertight Installation
Effortless and Repeat Installations
Features:
  • The cable seal is black
  • IP68 Waterproof
  • Designed for 2-8mm cables (0.08"-0.35")
  • UV Resistant
  • Constructed from marine-grade aluminum
  • No messy sealant, ensuring a tidy finish
  • Simplified installation that saves you time and effort
  • Guaranteed 100% watertight seal